Karaman Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Karaman’da kapalı böbrek taşı ameliyatı yapılmaya başlandı

UZUN SÜREDİR KARAMAN’DA YAPILMAYAN KAPALI BÖBREK TAŞI AMELİYATI (PERKÜTAN NEFROLİTOTOMİ) YAPILMAYA BAŞLANDI. ÜROLOJİ UZMANI DOKTOR ÖĞRETİM ÜYESİ GÜVEN ERBAY, “HASTANEMİZE SAĞ YAN AĞRISI ŞİKAYETİ İLE BAŞVURAN 37 YAŞINDAKİ SELÇUK ATABAY İSİMLİ HASTAYA YAPILAN TETKİKLER SONUCUNDA SAĞ BÖBREĞİN ÇIKIŞINI TIKAMIŞ 4,5 CM TAŞ TESPİT EDİLMESİ ÜZERİNE, SAĞ SIRT BÖLGESİNDEN YAPTIĞIMIZ 1 CM’LİK KESİDEN NEFROSKOP YARDIMI İLE BÖBREĞE GİREREK TAŞI KÜÇÜK PARÇALAR HALİNDE VÜCUT DIŞINA ÇIKARDIK” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Karaman’da kapalı böbrek taşı ameliyatı yapılmaya başlandı
379 views
08 Aralık 2020 - 16:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Uzun süredir Karaman’da yapılmayan kapalı böbrek taşı ameliyatı (Perkütan Nefrolitotomi ) yapılmaya başlandı.

Covid 19 salgını ile mücadele eden Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde vatandaşların şikayetleri doğrultusunda acil ameliyatlar devam ediyor. Hastanenin Üroloji Uzmanı Doktor Öğretim Üyesi Güven Erbay, uzun süredir Karaman’da ve hastanelerinde yapılmayan kapalı böbrek taşı ameliyatının yapılmaya başlandığı söyledi. Yapılan ameliyatlarla ilgili bilgi veren Üroloji Uzmanı Erbay, “Hastanemize sağ yan ağrısı şikayeti ile başvuran 37 yaşındaki Selçuk Atabay isimli hastaya yapılan tetkikler sonucunda sağ böbreğin çıkışını tıkamış 4,5 cm taş tespit edilmesi üzerine, sağ sırt bölgesinden yaptığımız 1 cm’lik kesiden nefroskop yardımı ile böbreğe girerek taşı küçük parçalar halinde vücut dışına çıkardık. Yaklaşık 1 saatlik operasyon sonrasında hastamızın böbreği tamamen taştan temizlenmiş olup ameliyattan sonraki üçüncü günde hastamızı taburcu ettik. Bu yöntem sayesinde günümüzde artık açık taş cerrahisine olan ihtiyaç yok denecek kadar azalmıştır. Taşsızlık 1 cm’lik küçük bir kesiden sağlandığı için hastalarımız günlük yaşantısına kısa bir süre içinde dönebilmektedir” dedi.

Böbrek taşlarının aciliyet arz eden, tedavi edilmediği takdirde taşın oluşturduğu tıkanıklığa bağlı böbreğin fonksiyon görmez hale gelebileceği önemli bir hastalık olduğunu kaydeden Erbay, “Bu salgın döneminde bir yandan Covid ile mücadele ederken bir yandan da aciliyet arz eden hastalıklar açısından hastalarımızın mağduriyet yaşamaması için uğraşmaktayız. Hastalarımızın pandemi döneminde dış merkezlere gitmeden hastanemizde tedavi olabilecek olması hastalarımız açısından önemli bir avantajdır. Uzun süredir hastanemiz bünyesinde yapılmayan bu ameliyat, son iki ay içinde 10 kez yapılmıştır. Bu ameliyat esnasında kullanılan nefroskop aleti ve sarf malzeme temininde destek olan Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Yılmaz ve İl Sağlık Müdürümüz Dr. Adnan Kurşun’a da teşekkür ederim. Bu ameliyatla birlikte onkolojik (kanser) cerrahileri de hastanemiz bünyesinde açık cerrahi yöntemle yapmakta olup, görüntüleme sistemimizin daha iyi hale gelmesi ile laparoskopik (kapalı) yöntemle de yapmaya başlayacağız” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.